Jul 29, 2014

Sıra sizde!

Biz gidiyoruz, sıra sizde!

Yaklaşık 7 ay oldu hep beraber Liseli LGBTİ'yi kuralı. Çok çok uzun bir zaman değil. Ancak koskoca şeyler sığdırdık bu 7 aya. 

İlk toplantı olduğu gün, Lambda'ya gittik. Acaba kaç kişi gelecek heyecanı yaşıyoruz. Ya 5 kişi olursak? Ya kimse gelmezse? Ya insanlar korkarsa? Kafamızda deli sorular. Toplantı saati yaklaştıkça kalabalık artıyordu. Önce bir kaç tanıdık yüz, ardından gelen tanımadığımız yaklaşık 20 tane liseli. Heyecanımız büyüyordu. Heyecanımız büyüdükçe umudumuz da tazeleniyordu.

Sonra 2. toplantı, 3. toplantı falan derken sayamaz olduk. Neredeyse her gün bir araya geliyorduk artık. Her birimizin ayrı ayrı dertleri, ayrı ayrı mutlulukları vardı. Ben çoğuna şaşırıyorduk, "nasıl lan?" diye bir süre düşünüyorduk. Mesela bir kadın arkadaşımız, sırf ailesi izin vermediği için saçını bile kestiremiyordu. Ve sadece saçını kestirebilmek için dostlarının, ailesinin olduğu bu şehirden gitmek istiyordu. Ailesi neden istemiyordu? Çok şaşırıyorduk. Bir başka arkadaşımız, konu ailesi olunca bile panik oluyordu. Bilmem kaç kardeşlerdi ve aralarından birinin öğrenme ihtimali bile onun için korkunçtu. "Öldürüler" diyordu. O da özgür olmak başka bir şehir istiyordu, başardı. Tabii biz buna da şaşırıyorduk. Neden öldürüler, nasıl öldürürler, abartma diyorduk. Sonra anılarını anlatmaya başlıyordu, inanıyorduk, korkuyorduk ve tabiki yine şaşırıyorduk. Sonra diğerleri de anlatıyordu. Anlattıkça çoğalıyorduk, yakınlaşıyorduk, dertlerimiz ortaklaşıyordu. Mesela Büşra'nın baloda giymek zorunda kaldığı elbise hepimizin sorunuydu. Günlerce bunu konuştuk. Erkan'ın çalıştığı yerde uğradığı tacizler hepimizin derdiydi, hep beraber üzüldük. Elif'in babasının her dakika değişen ruh hali bizi de etkiliyordu artık. Artık hep beraber aşık olur olduk biz, hep beraber ağlar, ayrılır, sevinir olduk. 

Somut olarak çok büyük işler yapmadık biz bu 7 ayda belki. Belki daha ulaşamadığımız binlerce insan var, evet. Ancak vicdanımız çok rahat. Ulaşabildiğimiz kimseyi yalnız bırakmadık, bırakmayacağız.

Bu sene bir sürü mezun veriyor Liseli LGBTİ. Şimdi artık sıra sende! Kadınlar saçlarını kestirebilsin, erkekler gey diye öldürülme korkusu yaşamasın, ailelerimiz bizi "tedavi" etmekten vazgeçsin diye mücadele etme sırası, yanımıza gelme sırası sizde. Elbette yanlış değiliz, elbette yalnız değiliz ancak senin eksikliğini de hissetmiyor değiliz. 
Beklemedeyiz! 

İletişim: liselilgbti@gmail.com

No comments:

Post a Comment