Mar 1, 2014

Liseli LGBTİ

Nefreti değil, dayanışmayı örgütlüyoruz!

Bizler, liselerde okuyan LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) bireyleriz. LGBTİ'lerin, hayatın her alanında karşılaştığı ayrımcılığın beslendiği yerden, heteroseksizmin, homofobinin, transfobinin, cinsiyetçiliğin, militarizmin, türcülüğün aşılandığı yerden, okullardan sesleniyoruz! Aileden, sokaktan başlayıp, okulda devam eden, eğitim hayatımızı gasp eden homofobiye, bifobiye, transfobiye karşı; birlik olma, örgütlenme, ses çıkarma kararı aldık.

Dayanışmayı ve eşitliği, esas alması gereken eğitim sistemi, bugün hala nefreti körüklemeye devam ediyor. Hayatın her alanında karşılaştığımız zorluklar, okullarımızda da kendini gösteriyor. Nefretin, şiddetin her türlüsüne, sokakta olduğu gibi, okullarımızda da maruz kalıyoruz. Barınma, sağlık gibi haklarımızı gasp eden sistem, eğitim hakkımızı da elimizden almaya çalışıyor. Devlet, "erkek fatmaları", "topları", "dönmeleri" okullarında da istemiyor. Sokakta dövdükleri, öldürdükleri yetmezmiş gibi sınıflarında, koridorlarında, tuvaletlerinde, kitaplarında da nefret kusmaya, dövmeye, öldürmeye devam ediyorlar.

Bizlere iki tercih sunuyorlar: ya kalıplarına gireceğiz, ya da yok olup gideceğiz. Bizler ikisine de karşı çıkıyor, kendi seçeneğimizi yaratmak için, homofobiye, transfobiye, bifobiye, heteroseksizme, cinsiyetçiliğe karşı; dayanışma ve eşitliği esas alan seçeneği, kendi seçeneğimizi yaratma iradesi gösteriyoruz. Hayatın her alanında mücadele etmek zorunda olan biz LGBTİ'ler, mücadelemizi okullara, sıralara, koridorlara taşıma, şiddete karşı birlik olma kararı aldık.

Koridorlar gökkuşağı olana kadar, kitaplardan renklerimiz saçılana kadar, eşit koşullarda, parasız, anadilde eğitim hakkımızı alıncaya kadar mücadelemiz sürecek!

Buradayız, alışın, gitmiyoruz!


- Liseli LGBTİ Oluşumu

No comments:

Post a Comment